Genel

19 Ocak 2021’de Türkiye’de Neler Oldu?(Son 24 Saatte Türkiye)

1-KORONA TABLOSU

Türkiye’de koronavirüs nedeniyle dün 167 kişi yaşamını yitirdi. Son 24 saatte tespit edilen vaka sayısı bir önceki güne göre artarak 6.818 olarak gerçekleşti.
Salgının başından bu yana can kaybı 24 bin 328’e, toplam vaka sayısı ise 2 milyon 399 bin 781’e ulaştı.

2- AŞI UYGULAMA KURALLARI

Sağlık Bakanlığı, aşı uygulama kurallarını açıkladı. Buna göre aşı tercihen sol koldan ve oturarak yapılacak. İlk dozda alerjik reaksiyon görülürse, ikinci doz uygulanmayacak. Ateşi 38 derecenin üzerindekiler ile son 10 gün içinde temaslı olanlara da aşı yapılmayacak.

3- İLK SÜRÜCÜSÜZ OTOBÜS

Türkiye’nin ilk sürücüsüz otobüsü, testleri başarıyla tamamladı. Otokar tarafından geliştirilen araç, özel ve bölünmüş yollarda, sersörleriyle çevresini algılayıp konumunu haritada bulabiliyor. Otobüs durakta bekleyen yolcuları tanıyor, inmek isteyeni de durakta indiriyor.

4-AVOKADO İLE ALIŞVERİŞ

Alanya’da bir market sahibi avokado çekirdeklerini ödeme aracı olarak kabul etmeye başladı. Hakan Hacıhamdioğlu’nun marketinde, bir çekirdeğin karşılığı 1 TL. Müşteriden aldığı çekirdekleri fide üreticilerine satan market sahibi, kendisinden alınan çekirdeği geri getirene de 2 TL indirim yapıyor.

5-ATİLLA TAŞ HAK İHLALİ KARARI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Atilla Taş’ın davasında ‘hak ihlali’ kararı verdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan Taş, 1 yıldan fazla cezaevinde kalmıştı. Taş’ın özgürlük, emniyet ve ifade özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine hükmeden mahkeme, tazminat tutarını 12 bin 275 Euro olarak belirledi.

6-İSTANBUL HAVALİMANI 1.OLDU

İstanbul Havalimanı, geçen yıl yolcu sayısında Avrupa Havalimanları arasında birinci oldu. 2020’de 23,4 milyon yolcu ağırlayan İstanbul Havalimanı’nı 22,1 milyon yolcu ile Londra Heathrow ve Paris Charles de Gaulle havalimanları takip etti.

7-ŞEHZADE DÜNDAR OSMANOĞLU

Osmanlı Hanedanı’nın en yaşlı ismi Dündar Osmanoğlu Şam’da öldü. 90 yaşındaki Osmanoğlu, iki haftadır hastanedeydi. 2.Abdülhamid’in torununun oğlu olan Osmanoğlu, hayattaki en yaşlı şehzade sıfatıyla tanınıyordu. Osmanoğlu’nun cenazesi, doğum yeri de olan Şam’da defnedilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu