Genel

22 Ocak 2021’de Türkiye’de Neler Oldu?(Son 24 Saatte Türkiye)

1-KORONA TABLOSU

Koronavirüs salgını Türkiye’de dün 149 can daha aldı. Son 24 saatte 734’ü belirti gösteren 5.967 pozitif vaka tespit edildi.
Salgında can kaybı sayısı 24 bin 789’a yükselirken, vaka sayısı 2 milyon 418 bin 472 oldu.

2-TOKAT’TA MUTASYONA UĞRAMIŞ KORONA

Tokat’ta 8 kişide mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildi. Sağlık Bakanlığı’nın illere gönderdiği kitlerle yapılan taramada, merkez ilçede 6, Niksar’da 2 kişide mutasyonlu varyant görüldü. Hastalar evlerinde izole edilip tedavilerine başlandı.

3-OSMAN KAVALA’NIN BERAAT KARARI

Gezi Parkı davasında Osman Kavala ve 8 sanık için verilen beraat kararları bozuldu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, eksik delillerin sağlanması ile yargılamanın devam etmesine karar verdi. Sanıklar, Gezi Parkı eylemlerini organize ve finanse etmekle suçlanıyor.

4-CANAN KAFTANCIOĞLU

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında bir iddianame daha hazırlandı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin görüntülenmesi ile ilgili suçlanan Kaftancıoğlu’nun 6 yıl hapsi isteniyor. Kaftancıoğlu ‘özel hayatın gizliliğini ihlale azmettirme’yle suçlanıyor.

5-İŞÇİLERE CEZA KESİLDİ

Kırklareli’de bir et tesisinde dönerlerle oynarken çektikleri videoyu TikTok’a yükleyen iki çalışanın işine son verildi. İki işçiye 900’er liralık maske cezası da kesildi. Tesisteki tüm ürünlerden numune alan Tarım Bakanlığı ekipleri, görüntülerdeki partide üretilen dönerlere ise imha etmek üzere el koydu.

6-İLAÇ ŞİRKETLERİNE CEZA

Rekabet Kurulu, ilaç şirketleri Roche ve Novartis’e yaklaşık 278 milyon lira para cezası kesti. Kararda, iki şirketin bir göz hastalığı ilacının kullanımını yaygınlaştırmak için kanunu ihlal ettiği belirtildi.
Biletix hakkındaki soruşturmada ise firmaya ceza verilmesine gerek görülmedi.

7-KORONAVİRÜSÜ 1 DAKİKA BİTİREN SPREY

Uludağ Üniversitesi’nde, koronavirüsü 1 dakika içinde öldüren solüsyon geliştirildi. Ağız ve burun spreyi formunda kullanılabilecek solüsyon, virüsü yok ettiği gibi hasarlı dokuları da iyileştiriyor. Testlere göre, insan sağlığına herhangi bir zararı da yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu