İlginç BilgilerOyun

90’lı Yıllarda Sokakta Oynanan Oyunlar

Eskisi gibi artık sokaklarda oyunlar oynayan çocuklar göremiyoruz. Teknolojinin gelişmesi, herkeste telefon olması çocukların sanal oyunlara bağımlılığı ve eskisi gibi insanların güvenip de çocuklarını sokaklara gönderememesi sokakların boş kalmasına sebep olan etkenler oldu.

Eski mahalle ortamlarını, çocukların parklarda oynadığı, salçalı ekmek kokularının tüm mahalleyi sardığı, annelerin pencerelerden akşam ezanından önce evde ol bağrışmalarının yükseldiği zamanlara hasret kaldır.

Biz de bu hasreti bir nebze de olsa dindirmek adına WEBKOVAN ailesi olarak 90’lı yıllarda, mahalle kültürünün tavan yaptığı dönemlerde çocukların sokaklarda oynadığı 10 oyunu derledik ve sizlere sunduk. Umarım bu hasreti az da olsa dindiririz. İyi okumalar Sevgili Okurlar.

1-SAKLAMBAÇ-Önüm arkam sağım solum sobe saklanmayan ebe

Kalabalık arkadaş ortamlarında oynanan eğlenceli bir oyundur.

Bir kişi ebe seçilir. Seçilen kişi ebe duvarı dediğimiz bir yere gözlerini kapatarak diğerlerini görmeyecek şekilde belli bir sayıya kadar sayarak diğerlerinin saklanmasını bekler.

Sayması bittikten sonra “önüm arkam sağım solum sobe saklanmayan ebe”diyerek diğerlerini aramaya başlar. Eğer herkesi bulursa istediği kişiyi ebe seçer, eğer belirlenen zamanda bulamazsa tekrar ebe olur ve oyun böyle devam eder.

2-Körebe

Saklambaç oyununa benzer diğer bir oyun da Körebe.

Yine bir ebe var fakat bu sefer ebenin gözleri bez benzeri bir şey ile etrafı görmeyecek şekilde kapatılır. Gözü kapalı şekilde arkadaşlarını yakalamaya çalışır. İlk yakalanan kişi ebe olur. Sıra böyle döner.

3-İSTOP

90’lı yıllarda her çocuk ailesine top aldıramazdı. Mahallede sayılı çocuk da top olurdu. Bu oyun da topla oynanan arkadaş ortamını neşelendiren bir oyundur.

Bir kişi topu havaya atar ve arkadaşlarından birinin adını söyler. İsmi söylenen kişi topu havada yakalarsa o da topu havaya atar başka bir isim söyler.

Eğer yakalayamazsa arkadaşları kaçmaya başlar ve ebe olan kişi bir renk söyler. Arkadaşları bu renkten herhangi bir nesne bulmaya çalışır. Onlar bu rengi ararken ebe olan kişi de onları topla vurmaya çalışır.

4-BEŞ TAŞ

Bu oyunu oynamanız için sadece 5 adet taşa ihtiyacınız var. Oyunda 5 etap var. 1’ler, 2’ler diye 5’e kadar gider.

Oyunun mantığı kısaca şöyledir; 1’leri oynarken elinizdeki beş taşı havaya atarsınız aralarından bir taşı alırsınız, sonra aldığınız taşı havaya atarsınız o taş yere düşmeden yerden bir taş alırsınız, sonra tekrar bir taş havaya atar ve yerden bir taş daha alırsınız. Oyun böyle yerdeki taşlar bitene kadar devam eder.

5- MİSKET

Misket oyunu belki de erkek çocukların en çok sevdiği oyunlardan biridir. Kökülmek, kökmek kavramı misket oyunundan çıkmadır aslında.

Çeşitli değerlere sahip misketler vardır ve en değerli misketleri kazanmaya çalışıyorsunuz.

Farklı oyun tarzları bulunuyor. Çukur, baş vs. birden çok oyun tarzı vardır. hepimizin çocukluğunda akşamlara kadar oynadığımız oyunlar arasındadır.

6-YAKAR TOP YA DA ORTADA SIÇAN

Yine Kalabalık arkadaş gruplarıyla oynanabilen Ortada Sıçan oyunu iki grup halinde oynanıyor. Gruplardan biri iki kenara bölünür, diğer grup ise ortadadır. Kenardaki oyuncular top ile ortadaki grup oyuncularını vurmaya çalışır. Ortadakilerin tek hakkı var, vurulurlarsa ortadan çıkıyorlar. Hak kazanmak için gelen topu havada tutmaya çalışırlar.

7-MAHALLE MAÇI- 3 korner 1 penaltı

Erkek çocukların gözdesi mahalle maçları. Kaç kişi olduğunun hiçbir önemi yok , kaç kişi olursa olsun 2’ye ayrılır çift kale maç yapmaya başlarlar. Normal futboldan farkı ise mahalle maçlarının kendine özgü kuralları vardır.

Bazı kurallardan bahsedelim size; İyi oynayan iki kişinin aynı takımda olması yasaktır, topun sahibi kimse oyunun kurallarını o koyar, üç korner bir penaltı olur, ele çarpan topun avantajı olmaz direk penaltı ve penaltı kullanılırken kaleci değişirse 2 penaltı kullanılır ve son olarak topu uzağa gittiyse ya da arabanın altına kaçtıysa topu atan alır.

8-KÖŞE KAPMACA

Adından da anlaşılacağı gibi bir kişi ortada durur, diğerleri de köşelerde duruyor. Köşelerde duranlar ortadakine yerlerini kaptırmadan diğerleriyle yer değiştirmeye çalışıyor. Ortadaki de bu yer değiştirme sırasında köşelerden birini kapmaya çalışır.

9-SİMİİİİİİİİİT

Yine bir ebe seçilir. Yere bir dair çizilir ve ebe o dairenin içine yerleşir. “Simiiiiit” diye bağırarak daireden çıkıp diğerlerini kovalamaya, yakalamaya başlar.Kaçışan oyuncuları tek ayakla ebelemeye çalışır. Herhangi bir oyuncu ebelenirse, dairenin içine girinceye kadar tekmelenir. Eğer ebenin nefesi kesilirse daireye dönene kadar dayak yer.

10-UZUN EŞEK- Tek mi Çift mi?

Ve son olarak da sadece 90’larda değil şu anda da sokaklarda ve özellikle okullarda hala oynanan uzun eşekten bahsedelim.

Oyuncular iki gruba ayrıldıktan sonra hangi grubun yatacağına, hangi grubun atlayacağına karar verilir. Yatacak takım yastığın önüne dizilir. İlk baştaki oyuncu eğilerek kafasını yastığa dayar ve arkasındakiler de bir öncekinin bacaklarından tutarak eğilir.

Karşı takım bir bir atlamaya başlar. Atladıktan sonra bacaklarını dolaması ve sürtünmesi yasaktır. Eğer alttakiler çökerse, aynı takım tekrar atlar. Eğer çökmezse, yukarıdaki takım yastığa tek ya da çift sayı gösterir, aşağıdaki takım tahmin etmeye çalışır. Eğer aşağıdaki takım bilirse yer değiştirilir. Bilemezse aynı konumda oyun devam eder.

Sevgili okurlar yazımızın sonuna geldik, eğer bu listede olmayıp sizin bildiğiniz farklı sokak oyunları var ise yorumlarda yazabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu