İlginç Bilgiler

Birbirinden İlginç 10 Psikolojik Rahatsızlık

İnsan psikolojisi bazen inanılmaz derecede ilginç olabiliyor. İnsan beyninin derinlerine indiğimiz zaman neler bulabileceğimizi asla bilemeyiz.

Şimdi sizlere bahsedeceğimiz psikolojik hastalıklar insan psikolojisinin belki de en ilginç yanını ortaya koyuyor.

İşte sizler için hazırladığımız 10 ilginç psikolojik rahatsızlık.

1-Stockholm Sendromu

Stockholm sendromu, rehinenin kendisini rehin alan kişiyle olası diyalog sürecinde oluşan, duygusal anlamda sempati ve empati oluşması olarak özetlenebilecek psikolojik bir durumdur.

Psikiyatr Nils Bejerot tarafından adlandırılan sendrom, ismini 1973 yılın İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşanan bir olaydan almaktadır.

Banka soyguncusu tarafından altı gün boyunca rehin tutulan bir kadın, soyguncuya duygusal olarak bağlanır. Serbest kaldığında soyguncuyu savunmakla kalmaz, nişanlısını terk ederek kendisini rehin alan banka soyguncusunun hapisten çıkmasını bekler.

2.Münchausen Sendromu

Münchausen sendromu, kişinin çevresinden ve sağlık görevlilerinden ilgi görebilmek için kendini sürekli hasta etmesi veya bunun için uğraşması durumudur.

Psikolojik bir rahatsızlık olan Münchausen Sendromu adını, Alman yazar Rudolf Erich Raspe’nin 1785 yılında yayınladığı Baron Munchausen’in Rusya’daki Muhteşem Seyahatleri ve mücadelelerinin anlatıldığı kitabında yarattığı kurgusal bir Alman asılzadesi olan Baron Munchausen’den almıştır.

Katıldığı 1735-1739 Osmanlı-Rus-Avusturya savaşında yaşadıklarını çevresine abartılı bir şekilde anlatan Münchausen, kendini yaşananların merkezine koyan tavrıyla kısa sürede tüm hikayelerin yayılmasını sağladı.

3.Fobofobi Sendromu

Fobofobi, korkudan korkmak anlamına gelen bir fobidir.

Fobofobi çoğunlukla tek başına bulmaz. Yani fobofobiden muzdarip olanların genellikle bir hatta birkaç fobisi daha vardır. Anksiyete bozuklukları ve panik atakla ilişkili olarak görülür.

Fobofobi, spesifik olarak, daha fazla fobi geliştirmekten korkma nedeniyle ortaya çıkar. Eğer bir fobi listesiniz varsa bunları düşünmeye başladığınızda, daha endişeli ve daha gergin hissedersiniz. Bu da uyku ve yemek düzenini olumsuz etkiler ve bu olumsuz etkiler histerik panik bozukluğa yol açabilir.

Fobofobi, kişinin takıntılı bir şekilde fobisiyle ilgili şeyleri düşünmesi ya da bunları hatırlatacak şeylerle karşılaşması sonucunda tetiklenir.

4.Monofobi Sendromu

Autofobi, aynı zamanda monofobi, isolofobi veya eremfobi olarak adlandırılan, yalnız kalma korkusudur; bencil olma korkusu veya yalnız kalma korkusudur.

Hastaların fiziksel olarak hasta olmaları gerekmez ama gözardı edildiklerini ya da sevilmediklerini düşünürler.

5.Misophonia Sendromu

Misophonia kelimesi tam anlamıyla “sesten nefret etme”, düşük düzeyde sesten hoşlanmama biçimidir.

Bu olumsuz deneyimler ile karakterize olan yüksek ya da yumuşak olsun belirli seslerden kaynaklanan bir nörolojik bozukluk olarak düşünülmektedir.

Bu terim Amerikan nörolog olan Pawel Jastreboff ve Margaret Jastreboff tarafından bulunmuştur.

6-Niktofobi Sendromu

Niktofobi karanlık fobisidir. Bunu korkuyla karıştırmamak gerek. Çünkü herkes karanlıktan korkan bir yapıya sahip olabilir.

Fobide ise, insanı karanlıkta olma fikri bile düşünce aşamasında  korku duyulmasına neden olur. Karanlık korkusuyla başa çıkılamazsa, bu sorun Niktofobi olarak tanımlanan rahatsızlığa dönüşür.

7-Capgras Sendromu

Capgras sendromu, yakın bir tanıdığınızın taklit yapan biriyle değiştirildiğine inanma durumudur.

Bu tür insanlar genellikle yakınlarının uzaylılar ya da bir başkası tarafından kaçırıldığına inanıyor. Capgras sendromu çoğunlukla şizofreni hastalarında görülüyor. Ancak bazı mental sorunlarla da ortaya çıkabiliyor.

8-Hemofobi

Kan gördüğünüzde başınız döner mi ya da bayılır mısınız? Ufacık bir kırmızı sıvının bazı insanlarda bayılmaya varacak kadar ciddi fizyolojik tepkilere neden olması biraz tuhaf görünse de bu, aslında beynimizin oluşturduğu ilkel bir reflekstir.

12 kafatası sinirinden biri olan vagus siniri, beyin sapından çıkıp boyun ve göğüsten geçerek karna kadar uzanır. Aslında parasempatik sinir sisteminin bir parçası olan bu sinir aç ve susuz kalma, uzun süre ayakta kalma, aşırı gülme, ani korkma veya kan görme gibi olağandışı bir durum karşısında kan basıncının ve kalp atışının düşmesine neden olur.

Sonuç olarak da bilincimizi kaybeder ve yere düşeriz. Düşme fikri belki korkutucu gelebilir fakat vücudumuz bu şekilde kendini koruyarak yatay duruma geçer ve beynimize kan ve oksijen gitmesini sağlar.

9-Tripanofobi

İğne fobisidir. İğne fobisi rahatsızlığına sahip olan bireyler iğne ve enjektör gibi nesnelere karşı aşırı hassasiyet ve korku durumu göstermektedir.

Toplumun önemli bir oranında bulunan iğne fobisi hastalığına maruz kalan bireyler çok gerekmedikçe iğne ve enjektör olmamaktadırlar.

İğne fobisi hastalığı her ne kadar basit bir psikiyatrik vaka olduğu gibi görünse de uzmanlar bu hastalığın oldukça ciddi bir rahatsızlık olduğunu ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedirler.

10-Yabancı El Sendromu

Bu hastalıktan muzdarip olan kişi, ellerinin kendilerine ait olmadığını ve elinin kendi kontrolü olduğuna inanır.

Bazen yabancı el sendromu yaşayanlar bir ruh, cin veya bunun gibi bir şey tarafından ele geçirilmiş olduklarına inanırlar.

Yabancı el sendromu yaşayan insanlar, beynin iki yarım küresi arasında bağlantı kuran corpus callosum’u hasar görmüş insanlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu