Edebiyat

Ernest Hemingway’in Tekrar Tekrar Okumak İstediği 8 Kitap

Ernest Hemingway, günümüzde hala çok okunmaya, üzerinde araştırmalar yapılmaya devam edilen bir isim. Hemingway’i özel kılan şeylerden biri sade ve yalın yazma tekniğidir. Ancak bununla yazarın yavan olduğu sonucu asla anlaşılmamalı. Yaşlı Adam ve Deniz, Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Silahlara Veda gibi eserleriyle tanınan Hemingway’in hepimizin okuma listesinde olması gerekiyor.

“Yılda bir milyon dolar kazanmaktansa bu kitapları ilk kez okuma keyfine yeniden erişebilmeyi tercih ederdim.” dediği 8 kitabı sizin için derledik.

Vakit kaybetmeden kitaplara bir göz atalım…

1-Dublinliler – James Joyce

Dublinliler’de Joyce, sarsılmayan bir gerçeklikle, doğduğu ve büyüdüğü Dublin’de yüzyıl sonundaki yaşamdan kesitleri bize sunuyor. 1905 yılında tamamladığı bu hikaye derlemesi konu aldığı hayatlar ve kullandığı dil yüzünden İrlanda’da ve İngiltere’de yayın evlerince ahlaka aykırı bulunup kabul edilmemiş.

2-Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

“Savaş hakkında dobra dobra, dürüstçe, nesnel ve sade bir üslupla yazmayı Tolstoy’dan öğrendim. Savaşı Tolstoy’dan daha iyi betimleyen bir yazar tanımıyorum.” diyor Ernest Hemingway.

3-Madam Bovary – Gustave Flaubert

1857’de ilk kez yayımlandığında büyük yankı uyandıran, toplumun din ve ahlak anlayışını sarstığı gerekçesiyle yasaklanmaya çalışılan Madam Bovary, 19. yüzyıl Fransa’sının ahlak anlayışına ve burjuva değerlerine karşı güçlü bir eleştiridir.

4-Buddenbrooklar – Thomas Mann

Mann’ın 1900 yılında, 25 yaşında kaleme aldığı Buddenbrooklar, modern yaşam ayak uyduramayan saygın bir ailenin çöküşünün öyküsüdür. Doğumlar, evlenmeler, boşanmalar, ölümler, başarılar, başarısızlıklar…

5-Parma Manastırı – Stendhal

Stendhal’in iki aydan kısa bir süre içinde yazdığı ve Balzac’ın çağın en müthiş Fransız romanı olarak nitelediği Parma Manastırı, aristokrat del Dongo ailesinin ikinci oğlu Fabrizio’nun hikayesini anlatır.

“Parma Manastırı sahip olduğumuz en güzel romanlardan bir tanesi.”
-Henry James

6-Anna Karenina – Lev Tolstoy

Tolstoy, Anna Karenina’da sıra dışı bir gözlem gücü ile aşk, evlilik, ihanet gibi temaların izini sürerken roman sanatına yepyeni ve uzun soluklu bir boyut katar. Modern dünya edebiyatının otoritelerince gelmiş geçmiş en iyi romanlardan biri olarak kabul edilen Anna Karenina, güncelliğini daima koruyacak bir eser.

7-Avcının Notları – Ivan Turgenyev

Avcının Notları adı altında topladığı öyküleri, Ivan Turgenyev’in ilk önemli düzyazı yapıtıdır. Avcının Notları, yazarın Oryol bölgesinde çıktığı av gezileri sırasında gözlemlediği soyluları, toprak sahiplerini, yoksul köylüleri, köy hekimlerini ve malikanelerdeki yaşamı anlattığı öykülerden oluşur.

8-Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Ölümünden bir yıl önce bitirdiği Uğultulu Tepeler’deki kişilerin yalnızca hayal ürünü kişiler olmadığı, Bronte’nin çevresindeki gerçek kişilerden derin izler taşıdığı da bir gerçektir. Sevgi, kin, nefret, öç alma tutkusu gibi güçlü duygularla örülü bir gençlik öyküsü, patladı patlayacak bir cinsellikle doludur.

Bu kitaplardan hangilerini okudunuz veya okumak isterseniz?

Lütfen yorumlara yazın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu