Kişisel Gelişim

Hitabetiniz Geliştirecek 8 TED Konuşması

Her konuda olduğu gibi hitabette de bazı püf noktalar var ve bunlar genelde kenarda köşede unutuluyor. Birileri çıkıp anlatmadıkça orada kalıyorlar. Bu yüzden hitabetle ilgili TED.com’daki en iyi konuşmaları sizler için derledik. Tamamında Türkçe altyazı var.

Julian Treasure(İnsanların Dinlemek İstemesi İçin Nasıl Konuşulur?)

Julian Treasure insan sesini hepimizin çaldığı bir enstrümana benzetiyor ve aynı zamanda savaş başlatabilen veya ‘seni seviyorum’ diyebilen tek ses olduğunu söylüyor.

Bir ses uzmanı olan Julian Treasure bazı kullanışlı ses egzersizlerinden empati ile nasıl konuşulacağına dair ipuçlarına kadar güçlü konuşmanın nasıl yapıldığını anlatıyor.

Amy Cuddy (Vücut Diliniz Kim Olduğunuzu Şekillendirir)

Beden dili, başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkiler. Bizi, ama kendimizi nasıl gördüğümüzü de değiştirebilir. Sosyal Psikolog Amy Cuddy, “güç pozunun” kendimizi güvende hissetmediğimiz zamanlarda bile bir güven duruşunda durmanın, güven duygularını artırabileceğini ve başarı şansımızı etkileyebileceğini savunuyor.

Joe Kowan (Sahne Korkusunu Nasıl Yenerim)

Avuç içi terler, eller titrer, görüş bulanıklaşır ve beyin ‘KOŞU’der: bu sahne korkusudur. Gündüzleri grafik tasarımcı geceleri ise bir folk şarkıcısı ve söz yazarı olan Joe Kowan bu konuşmasında bir zamanlar kendisinin de şikayet ettiği bu durumdan nasıl kurtulduğunu anlatıyor.

Melissa Marshall (Benimle İnek Gibi Konuş)

Bilim insanları ve mühendislerin çalışmalarını etkili bir biçimde paylaşabilmeleri için onlara harika iletişim becerileri öğreten Melissa Marshall, bu konuşmasında tüm bilim insanlarına mesaj getiriyor.

Sebastian Wernicke (Yalanlar, Kahrolası Yalanlar ve İstatistikler)

Sebastian Wernicke, zekice bir dil-yanak analizinde, kullanıcı derecelendirmelerine dayalı “optimum TEDTalk” oluşturmak için bir ölçüt bulmak için istatistiksel analiz araçlarını TEDTalks’a çeviriyor. Bunu nasıl derecelendirirsin? “Dudak uçuklatan”? “İnandırıcı değil” mi? Yoksa sadece “Komik” mi?

Megan Washington (Neden Topluluk Önünde Konuşma Korkusu İçinde Yaşıyorum?)

Popüler bir şarkıcı ve söz yazarı olan Megan Washington bu konuşmasında çocukluktan gelen kekemeliği ve konuşma engeliyle nasıl başettiğini anlatıyor. -“st” harf kombinasyonundan kaçınmaktan, son dakikada sözlerini değiştirerek beynini kandırmaktan bahsediyor.

Clint Smith (Sessizlik Tehlikesi)

Bir şair ve öğretmen olan Clint Smith, “İnsanların söylediklerini dinleyerek o kadar çok zaman harcıyoruz ki, dikkat etmediklerine nadiren dikkat ediyoruz” diyor. Cehalet ve adaletsizliğe karşı konuşma cesaretini bulma konusunda yürekten gelen kısa, güçlü bir konuşma sunuyor.

Chris Anderson (Topluluk Önünde Harika Bir Konuşma Yapmak İçin TED’in Sırrı)

Uzun süren bir gazetecilik ve yayıncılık kariyerinin ardından Ted Konferansının küratörü olan Chris Anderson’a göre harika bir konuşma için tek bir formül yoktur, ancak en iyi olanların hepsinin ortak olduğu gizli bir bileşen vardır. Chris Anderson yıllarca bir sürü Ted konuşması görmüş ve en iyileri dinlemiş biri olarak bütün konuşmaların ortak bir noktası olduğunu söylüyor ve konuşmasında bu sırrı açıklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu