Yeme-İçme

Islak Hamburger Nasıl Bulundu?

Islak hamburger, hepimizin sevdiği lezzetlerdendir. Bol domates sosu ile ıslanmış ekmeği ve sarımsaklı köftesiyle birlikte hazırlanan muhteşem bir sokak lezzetidir. Özellikle de İstanbul sokaklarında gezmeye başladığınız vakit hemen hemen her yerde görebileceğiniz sokak lezzetleri arasında önemli bir yerdedir.

Peki Islak hamburger nasıl bulundu hiç merak ettiniz mi?

Merak ettiyseniz biz de merakınızı gidermeye yardımcı olalım ve nasıl bulunduğunu sizlere anlatalım.

Islak hamburgerin bulunması aslında tesadüfi bir hikayeye dayanıyor. Şöyle ki; Rivayete göre, Taksim’de Kristal adında bir büfe baharatlı, salçalı sos ve köfteden oluşan hamburgerini satışa sunmuştu. Bu hamburger kulaktan kulağa yayıla yayıla inanılmaz bir ilgi görmüştü. Günde neredeyse 10000 adet satılmaya başlanmış. Hal böyle olunca da hamburger köftesi için kıyma, sosu için ise salça yetişmez olmuştu.

Büfenin alt katındaki mutfakta bir yandan sos kaynıyor, diğer yandan ise hamburgerler hızla hazırlanıp müşterilere yollanıyordu. Siparişler o kadar çoktu ki, ekmek, köfte ve sos her siparişte birbirine karışıyor ve müşteriye öyle gidiyordu. Bu karışma sonucu hamburgerin servis edildiği şekilden dolayı müşteriler bu lezzeti “Islak Hamburger” olarak dillendirmeye başlamıştı. O günden bu yana, Kristal büfenin sattığı bu soslu hamburgerler ıslak hamburger olarak anılmaya başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu