İlginç Bilgiler

KAR HAKKINDA ÖĞRENMENİZ GEREKEN 9 BİLGİ

Halk arasında “kocakarı soğukları” olarak da bilinen cemre soğukları yani cemrelerin düşmesinin ardından gelen yılın son soğuk günlerinin başladığı bugünlerde sizlere kar hakkında bilmediğiniz 9 ilginç bilgiyi derledik.

ASLINDA BEYAZ DEĞİL

Kar aslında yarı saydamdır. Güneş ışığının yansıması kara beyaz görünümü veriyor. Bu sebeple hepimiz karın beyaz olduğunu düşünmekteyiz.

HEPSİ 6 KÖŞELİ

Kar tanelerini oluşturan hidrojen ve oksijen, ancak 6 köşeli bir buz kristali oluşturacak şekilde bir araya gelebilir.

SÜREKLİ BÜYÜYORLAR

Bilim insanları; kar yağışı esnasında yere inmek üzere olan kar tanelerinin mesafe aldıkça büyüdüğünü ifade ediyor.

SESİ ETKİLİYOR

Kar, ses dalgalarını emer ve sessiz bir ortam oluşturur. Sonrasında erir ve yeniden donarsa, ses dalgalarını yansıtır ve sesin uzağa gitmesini sağlar. Bu sayede soğuk kış günlerinde karın yağmasıyla birlikte koca şehirler sessizleşir ve huzur dolar.

TAMAMI FARKLI DEĞİL

“Her kar tanesi farklıdır.” iddiasını biliyorsunuzdur. Ancak 1988’de Colorado Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nde bilim insanı Nancy Knight, iki özdeş kar tanesi buldu. Bu araştırma sonrası bütün kar taneleri farklıdır iddiası çürümüş oldu.

MARS’TA BİLE VAR

NASA’nın bilimsel simülasyonlarına göre yaz aylarında Mars’ın kuzeyinde ani, şiddetli kar fırtınaları oluyor.

GAYET HIZLILAR

Kar taneleri yavaş bir hızdan 14 km/dk hıza kadar düşebilir. Kar tanesinin bulutu terk etmesi ve yere ulaşması yaklaşık bir saat sürer.

KAR FOBİSİ

Chionophobia adı verilen kar korkusu özellikle çocukluk travmalarıyla gelişiyor.

KAR İÇİNİZİ ISITIR

Kar, %95 oranında sıkışmış havadan oluştuğu için harika bir yalıtkan. İgloların içlerinin dışarıdan 100 derece daha sıcak olmasının nedeni de budur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu