Sinema

Kesinlikle İzlemeniz Gereken 7 Belgesel

Belgesel severler ve de belgesel izlemeye yeni başlayanlar bu yazımız tam da sizlere göre.
Yazımızda 7 farklı kategoriye ait 7 farklı Belgesel önerisinde bulunacağız.

Nedir bu kategoriler?
Uzay-zaman, dünya, doğa, insan, dijital alışkanlıklar yani sosyal medya, gıda ve inanç kategorilerine ait belgeseller. Hepsinden birer tane önermeler yapacağız.

1. COSMOS : BİR UZAY SERÜVENİ / Imdb 9,3 / 2014 / Cosmos: A Spacetime Odyssey

Cosmos 2 sezondan oluşuyor toplam 26 bölüm var her bölüm yaklaşık 45 dakikadan oluşuyor.

Her alanda kendinize genel kültür yüklemesi yapmak istiyorsanız Cosmos sizin için ideal bir belgesel olacaktır.
Bu belgeseli izlerken bir dizi gibi 2 günde bitirmek yerine haftada 1 ve 2 bölüm izleyerek daha akılda kalıcı bilgiler edinmelisiniz.

Cosmos izlerken tam bir görsel şölen, tam bir sanat izliyorsunuz. Bunun yanında teknikler, hikaye, hikayeyi anlatma, olayları birbirine bağlama neredeyse kusursuza yakın.

Sunuculuğunu Neil Tyson yapıyor, eğer türkçe dublaj seçeneğini seçerseniz de Haluk Bilginer’in belgesele çok yakışan bir sesiyle izleyebilirsiniz.

2. SIRADIŞI BİR KAYA / IMDB 8,8 / 2018 / One Strange Rock

National Geographic yapımı 10 bölümlük bir belgesel. Will Smith‘in anlatımıyla muhteşem görseller ve sakin, çok güzel bir hikayecilik ve anlatımıyla izliyoruz.

Filmin orjinal ismi One Strange Rock yani sıra dışı bir kaya. Nedir o kaya? Dünya. Peki nedir o kayanın hikayesi, nedir o kayayı diğer kayalardan farklı kılan şey ve insan bu sıra dışı kayada yani dünyada doğal felaketlere rağmen mi yaşar yoksa bunlar sayesinde mi yaşar?

3-İNSAN / IMDB 8,7 / 2015 / Human

60’dan fazla ülkede 2000’den fazla insanla yapılmış röportajlardan, bazen çok renkli bazen de biraz hüzünlü olayları görsel bir şölenle anlatan bir belgesel.

Yapım İnsan’a dair sorular arıyor. İnsan nedir? İnsan nasıl yaşar? İnsan nasıl sever? İnsan nasıl hüzünlenir? İnsan nasıl inanır?
Bu belgesel kısaca insanı insana insanla anlatıyor.

4-GIDA A.Ş. / IMDB 7,8 / 2008 / Food İnc.

Tükettiğimiz yiyeceklerin üretimden soframıza gelene kadar ki sürecini görüyoruz bu belgeselde. Doğaldır herhalde ya dediğimiz şeylerin arkasındaki gerçeği gösteriyor bize. Özellikle paketli gıdalara fazlaca değinilmiş.

Bir ürünün paketin içinde sağlam kalabilmesi için neye dönüştürüldüğünü de bize çok güzel ve sarsıcı şekilde anlatıyor.

5-GEZEGENİMİZ / IMDB 9,3 / 2019 / Our Planet

Hayvanların inanılmaz dünyasını anlatan 8 bölümlük bir belgesel. Belgeseli izlerken şunu söyleyeceksiniz birçok yerde; Bu gerçek mi gerçekten?

Belgesel Dünya Doğayı Koruma Vakfı ile birlikte çekilmiş. Bununla ilgili bir web sitesi yapılmış. İnsanlar olarak dünyayı, doğayı, hayvanları korumak adına neler yapabiliriz, nasıl sorumluluklarımız var? Neler yapabileceklerimiz ile ilgili en azından bireysel olarak bilgiler alabilirsiniz.

İnternet adresine linkten ulaşabilirsiniz.
https://www.ourplanet.com/enhttps://www.ourplanet.com/en

Çekimleri, müzikleri, görselleri ayrı ayrı birbirinden güzel olan bu belgeseli Youtube’da ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.

6-SOSYAL İKİLEM / IMDB 7,7 / 2020 / The Social Dilemma

Sosyal medya hesabı olan herkesin yani hepimizin izlemesi gereken bir belgesel.
Bir şeye saatlerinizi veriyorsanız, günlerinizi veriyorsanız onun çalışma prensipleri doğru şekilde bilmeniz, öğrenmeniz lazım. Kullandığınız şeyi doğru kullanmak, kullanılıyor olmamak için.

Belgeselin üzerinde en çok durduğu konulardan birisi sosyal medya platformlarının tek amacının kullanıcı sayılarını arttırmak olduğu ve bunları yaparken de hiçbir sınır kabul etmemesi ve hiçbir kuralı tanımaması.

7-İNANCIN HİKAYESİ / IMDB 7,9 / 2016 / The Story of God

Hepimizin ekranlardan tanıdığı Morgan Freeman hepimizin gün içinde öyle ya da böyle bir şekilde aklımıza gelen, bir şekilde insanlarla konuştuğumuz cevaplar aradığımız bazı inanç meseleleriyle ilgili sorulara cevaplar bulabilmek için dünyanın dört bir yanına yolculuğa çıkıyor ve bu yolculuğu toplam 3 sezon 15 bölümden oluşan, dünyanın bütün inançlarını inceleyen bir belgeselle bize sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu