Edebiyat

Kitaplığınızda Bulunması Gereken 10 Kitap

Bu yazımızda ölmeden önce okumanız gereken, kendinizi geliştirebileceğiniz 20 kitaptan bahsedeceğiz.

Hafta sonu yasaklarının olduğu bu soğuk kış günlerinde bir elinize kahvenizi diğer elinize kitabınızı alıp boş vakitlerinizi bu kitaplar ile değerlendirebilirsiniz.

Sizi 10 kitap ile baş başa bırakıyorum. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.

1- Hayvan Çiftliği – George Orwell

Hayvan Çiftliği zamanın Rus lideri Stalin’ini taşlamak için yazılmış bir kitap ama sistem eleştirisinin dibine vurmuş diyebiliriz. Bu sistem eleştirisini de hayvanlar üzerinden yapmaktadır.

Kitapta en çok duyacağınız cümlelerden birisi de şu “Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar daha eşittir.”

2-Cesur Yeni Dünya- Aldous Huxley

İnsanın içinde bulunduğu hapishanenin farkına varmasını sağlıyor ve aynı zamanda bu hapishaneden çıkmamız gerektiğini hissettiriyor bize.

Huxley kendi açıklamasıyla korktuğu şeyi şöyle anlatıyor. “İnsanların beyni yıkanacak ve yalnızca denileni yapan bireyler haline dönecek. Bilgi bilgisizlik tarafından gün gelecek boğulacak.”

Sizce de bu günümüz dünyasını yeterince tanımlamıyor mu?

3- Cehennem- Dan Brown

Kitap dünyada salgın bir hastalığı konu alıyor ve İtalya’da başlıyor. Başlarda Floransa ve Venedik’te geçiyor ardından İstanbul’da devam ediyor macera.
Kitabın aynı zamanda filmi de bulunmaktadır.

Cehennem kitabı İtalya, İstanbul ve salgın hastalıkla ilgili çok fazla bilgi veriyor bizlere.

4-Küçük Prens- Antoine De Saint-Exupery

“Ölene kadar sorumlusun gönül bağı kurduğun her şeyden.” der Küçük Prens.
Dünyanın en çok dile çevrilen kitabıdır Küçük Prens kitabı.

Anlatımı çok sade çok yalın ama değindiği konular çok derin.
Küçük Prens’i 10 yaşında olsanız da 70 yaşında olsanız da okumalısınız. Hatta her yıl bir kere okunması gereken kitaplardan.

5-Outliers(Çizginin Dışındakiler)- Malcolm Gladwell

Dışarıdan bakıldığı zaman kişisel gelişim kitabı olarak görülebilir fakat değildir. Kendinizi geliştirebileceğiniz, başarı nedir kavramı üzerine çok fazla bilgi edinebileceğiniz bir kitaptır.

Başarı Nedir? Başarıya giden yollar nedir? Başarı için neler yapmak gerekir? Dünyada başarılı olmuş insanlar nasıl yollardan geçmiştir? gibi konulara istatistiksel bilgiler veriyor. Kitabı bitirdiğinizde başarıya dair çok fazla bilgiye sahip olacaksınız.

6-İnsan Neyle Yaşar ( L.N. Tolstoy)

Rus yazarı Tolstoy’a ait olduğunu görünce dilinin çok ağır olduğunu düşünebilirsiniz fakat yanılıyorsunuz, çok yalın bir dili var bu kitabın.
50 sayfalık bir kitap, ayak üstü okuyabileceğiniz bir kitap ama çok çok büyük dersler içeriyor.

Neye dair bir kitap? İnsana dair bir kitap.

7-Simyacı (Paulo Coelho)

Santiago isimli genç rahip olan babasının baskılarından kaçık Mısır’a doğru yolculuğa çıkıyor. Çünkü yaşamı kilisede değil dünyayı gezerek öğrenebileceğini düşünüyor.

Bu kitabı okurken bir bilge ile yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.

8-Bir Çift Yürek (Marlo Morgan)

Amerikalı bir kadının Avustralya’da Aborjinler ile birlikte geçirdiği ruhsal yaşam öyküsü anlatılıyor.

Kitabın yazarı Marlo Morgan 50 bin yıldır hiç değişmemiş bir kültüre sahip olan Aborjinler ile birlikte doğayı keşfediyor, hayvanları, bitkileri, yaşamı, düşünmeyi, saf olan doğal olan şeyleri keşfediyor ve bunu bizlere çok güzel bir dille, çok güzel bir üslupla anlatıyor.

9-Martı Jonathan Livingston (Richard Bach)

Kendini sürüye ait hissetmeyen, kalabalığın dışında bir yaşam amacı güden bir martının(Jonathon Livingston) yaşam öyküsünü okuyoruz bu kitapta.

Kitabın baş karakteri olan martının diğer martılar gibi daha çok yaşayayım, daha çok doyayım ya da kendi zevkimi süreyim gibi bir yaşam felsefesi düşünmüyor. Tek amacı çok yükseklerden ya da çok alçaklardan uçmak, özgürlüğe uçmak, anlamaya ve keşfetmeye çalışmak.

10-Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)

Bu kitap sayesinde kelime dağarcığınızı çok fazla geliştirebilirsiniz ve kendinizi bir dönemde yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu