Genel

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne acil olarak toplanma kararı aldıran Maymun Çiçeği hastalığı yeni bir pandemi dönemini mi getiriyor sorusu herkesin aklında soru işareti oluşturuyor. Peki DSÖ’nü acil çağrıya geçiren Maymun Çiçeği hastalığı nedir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Maymun Çiçeği Hastalığı Nedir?

Çiçek hastalığına benzer bir hastalığa neden olmaktadır. Hayvanlardan insanlara bulaşıyor ve nadir olarak da insandan insana bulaşıyor. Virüs maymun çiçeğine yakalanmış başka bir kişiyle yakın temas halinde yayılabiliyor ayrıca cinsel ilişki sırasında doğrudan temas yoluyla da bulaşabiliyor. Virüs aynı zamanda bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar gibi hayvanlara temas yoluyla da yayılabiliyor.

İlk Nerede Görüldü?

Hastalık 1958 yılında ilk kez maymun kolonilerinde keşfedildi. İnsana bulaşan ilk vaka 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görüldü. Şu an ise toplamda 9 ülkeye yayılmış ve 26 vaka tespit edilmiş durumda.

Semptomları Neler?

Ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, halsizlik ve vücutta döküntü gibi semptomlar mevcut.

Ölümcül mü?

Genellikle hafif geçiriliyor; ancak virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunuyor.

Nasıl Bulaşıyor?

Vücuda deri sıyrıkları, solunum yolu ve gözlerden girebiliyor. Yatak örtüsü ve giysi gibi nesnelere temasla da yayılabiliyor. Aynı zamanda cinsel ilişkilerde doğrudan temas veya maymun çiçeği hastalığına yakalanmış kişilerle yakın temas halinde de bulaşabiliyor.

Tedavisi var mı?

Çiçek hastalığı aşıları önleyici tedbir olarak uygulanıyor. Çiçek hastalığına karşı aşılanmış kişilerden alınan antiviraller ve birikmiş kan tedavide kullanılıyor.

Salgın Nerelere Yayıldı?

İngiltere, Kanada, İspanya, Portekiz, İtalya, Avustralya, İsveç ve ABD’de görüldü. Virüs henüz Türkiye’de tespit edilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu