Edebiyat

Neden Okumanız Gerektiği Hakkında Bilgi Verdiğimiz 5 Kitap

Bu yazımızda @neokusaknedenokusak Instagram,hesabının kitapları okumaya başlamadan önce hakkında bilgi sahibi olmamız için hazırladığı içerikleri sizler için bir araya getirdik.

Kitap seçmekten zorlanıyor ve bulduğunuz kitabı beğenmemekten korkuyorsanız yazımız tam da sizlere göre.

Sizi bu kitaplarla baş başa bırakalım.

1-Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar

“Düşünüyorum ama sadece ben var değilim. Düşündüğüm için asıl sizler varsınız; sizler ve içinde yaşadığınız dünya.”, s.127.

Fantastik bir roman. Hikaye içinde hikaye içinde hikaye… Bünyamin’in serüveni. “Rivayet ederler ki” diye başlayan virgülü bol, uzun cümleler. Yeni yeni okuma alışkanlığı kazananlar için iyi bir başlangıç olmayabilir. Ancak İhsan Oktay Anar gibi bir yazarımızı okumadan da hep bir şeylerin eksik kalacağı unutulmamalıdır.

Edebi yönden altını çizecek cümle aramadan, romanın iç dünyasındaki fantastik maceraya kendiniz bırakarak, uzun ve tırtırlı cümleleri bir yazar üslubu olarak kabul edip hoş görerek, kimin kim olduğu hususuna dikkat ederek okunması gereken bir eser.

Eser çok güzel bir şekilde radyo tiyatrosuna uyarlanmış. Kitabı okuduktan sonra radyo tiyatrosunu da dinlemenizi tavsiye ederiz.

2-Martı – Anton Çehov

Tiyatro eseri şeklinde kaleme alınan ve 93 sayfadan oluşan güzel bir eser. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler, Çehov’un bu tür eserlerini başlangıç kitapları arasına alabilirler.

Edebiyatla “yazma” yönüyle ilgilenenler için çok çok önemli bilgilerin yer aldığı, “yazarlık” hususunda yöntem ve bakış açısı kazanılabilecek kıymetli bir eser.

Kitabı bitirdikten sonra Youtube üzerinden “Nina tirad” şeklinde arama yaparak karşınıza çıkacak videolardan bazılarını izlemenizi tavsiye ederiz.

3-Vanya Dayı – Anton Çehov

Tiyatro eseri şeklinde kaleme alınan ve 86 sayfa içerisinde derdini okuyucuya aktarmayı başarabilen bir eser. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler, Çehov’un bu tür eserlerini başlangıç kitaplar arasına alabilirler.

1897 yılında yazılan eserde, “İklimin biraz da bizim irademize bağlı olduğunu ve eğer insanoğlu bin yıl sonra mutlu olacaksa, bunda benim de biraz payım olacağını biliyorum.” cümlesi sizlere kitabın okunması gerektiğini anlatır zaten.

“Vanya Dayı kayıp zamana, gerçekleşmeyen umutlara, boşa harcanan hayatlara ve imkansız aşklara adanmıştır.” (Arka Kapak Yazısı)

4-Kumarbaz – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Dostoyevski’nin kendi hayatından doğrudan izler taşıyan roman, yayınevinin baskısı sonucu sadece 25 gün içerisinde yazılmıştır. Dostoyevski, sonradan eşi olacak stenograf Anna Grigoryevna’ya dikte ederek onun yardımıyla romanı yazmıştır.

Kumar tutkusunun kaçınılmaz sonuçlarının ve insan haysiyetinin öneminin konu edinildiği akıcı, sürükleyici, görece kısa bir roman.

“Böyle bir durumda ahlak dersinden daha abes bir şey olamaz! Ah o kendinden memnun insanlar! Bu saksağanlar kibirli bir kendini beğenmişlikle şatafatlı cevherler yumurtlamaya hazırdır! Düştüğüm şu halin iğrençliğini ne kadar iyi anladığımı bilseler, bana ders vermeye dilleri varmazdı. Zaten bilmediğimiz yeni bir şey söyleyebilirler mi bana?”, s.167

5-Kaplumbağalar – Fakir Baykurt

-Şehrin havasından bunaldı. Temiz hava, su yok üstüne bir de maske şartı var. Köylerimizi özledik. Dönüp köyde yaşamak…
-O kadar da özlemedik canım. Abartma. Sen anlat bakayım, nereye bağlayacaksın gene.
-Dinle o zaman:

Fakir Baykurt’un “Kaplumbağalar” kitabından bahsedeceğim. Tabii kitaptan bahsedince aslında hayalindeki köyü göremeyeceksin. Biraz da geçmişe götürecek kitap seni. Yani zaman olarak geçmişe gideceksin; ruh olarak tam da bugünün içinde olacaksın.

Fakirliğin elbirliği ve mücadele ile aşılmasına; devletin bazı yetkililerin halkında destek değil köstek olmasına şahitlik edeceksin.
Yasaların halk yararına yorumlanmaması yüreğine oturacak. Niyetin hayırsa, köylünün mücadelesine ortak olacaksın.
Unutmadan en önemlisi, kitabın en hatırda kalır yanı da ;
Bir insanın bir hatasından dolayı bin pişmanlık duymasına şahitlik edeceksin.

-Tamam kaydediyorum. Belki okurum.

-Oku güzel kardeşim. Oku, empati kur. Oku ve düşün. Oku ve güzelleştir. Oku ve sorgula. Oku ve okut. Oku ve göre. Oku ve anla. Oku ve duy. Oku ve konuş. Oku ve bazen de sus. Oku ve yaşa. Oku ve hisset. Oku ve kabul et. Oku ve oku. Oku ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu