Sinema

Oscar’a Aday Adayı Olmuş 5 Türk Filmi

Oscar Ödülleri bu yıl 94.kez sahiplerini buldu. Oscar’a aday adayı olmuş 5 Türk Filmini şimdi izlemeyeceksek ne zaman izleyeceğiz.

Kış Uykusu

Film, emekli bir oyuncu olan Aydın’ın; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu’da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirmesiyle başlıyor. Filmin hikayesi, Aydın’ın gerçekle arasındaki mesafeyi kapatıp kapatamayacağı sorununun etrafında şekilleniyor.

Dondurmam Gaymak

Ege’deki küçük bir kasabada dondurmacı olan Ali Usta, yakın çevresinin alaycı eleştirilerini duymazdan gelerek büyük dondurma şirketleriyle mücadele için kolları sıvamıştır. Yerel televizyona reklam filmi çektirmenin yanısıra, kredi ile bir de motosiklet satın alır. Motorun arkasına monte ettiği uydurma römorkuyla, peşinde dondurmaya aç ve çulsuz bir çocuk çetesi olduğu halde köyleri dolaşıp promosyona başlar.

Bal

Yusuf’un babası Yakup karakovan balcılığıyla uğraşmaktadır. Yusuf bir sabah gördüğü rüyayı babasına anlatır ve aynı gün aniden kekelemeye başlar. Yakup, Kafkas arılarının peşinden uzak bir ormana gider. Babasının gidişiyle Yusuf iyice sessizliğe gömülür. Yusuf anneannesinden dinlediği hikayelerdeki peygambere benzettiği babasının mutlaka geri döneceğine inanmaktadır. Babasını aramak için ormanın derinliklerine dalan Yusuf’un gördüğü rüya gerçekleşecek midir?

Bir Zamanlar Anadolu’da

Anadolu’nun uzak bir kasabasında görev yapan bir doktor, işlenen gizemli bir cinayetin ardından, 12 saat sürecek zorlu bir yolculuğa atılır. Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu’da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor.

Gönül Yarası

İdealist öğretmen Nazım’ın Anadolu’daki öğretmenlik kariyeri bitmiş ve emekliye ayrılmıştır. İstanbul’a yerleşmeye karar verir. Ancak bunca zaman sonra uyum sağlamak umduğundan zor olacaktır. Emekli maaşının bağlanmasını beklerken taksicilik yapar. Bir gün Dünya adında, pavyonda çalışan genç bir kadın taksiye biner. Her ikisinin de hayatı kaçınılmaz bir biçimde dönüşüme uğrayacaktır. Dünya’nın eski kocası Halil ile başı derttedir.

Siz bu filmlerden hangisini/hangilerini izlediniz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu