Seyahat

Tabiatın Kalbi Bolu’da Gezilecek 10 Yer

Haftasonu günübirlik gezi, Dağ tırmanışı ya da arkadaşlarınızla güzel bir kamp deneyimi yaşamak istiyorsanız tercih edebileceğiniz en iyi yerlerden biri Tabiatın Kalbi, Doğayla iç içe olan Bolu’dur.

Haydi gelin bu ormanlarla, harika manzaralarla dolu şehre hep birlikte göz atalım.

1-ABANT GÖLÜ VE TABİAT PARKI

Abant Gölü, Bolu’da gezilip görülecek yerlerin başında geliyor. Turistik bir nokta olan Abant Gölü ve Tabiat Parkı, haftasonu çok kalabalık olsa da doğayla buluşmak isteyenler için muhteşem manzaralar sunuyor.

Göl kıyısında uzun yürüyüşe çıkabilir, bol bol fotoğraf çekebilir ve dilerseniz manzaraya karşı piknik yapabilirsiniz.

Çeşitli aktivitelerin bulunduğu Abant Gölü’nde gününüzü daha da eğlenceği hale getirebilirsiniz. At binebilir ya da bisiklet kiralayarak gölün çevresini bisikletle turlayabilirsiniz.

Abant Gölü’nün girişinde bulunan Abant Doğa Müzesini de ziyaret etmeden oradan ayrılmayın. Hatta girişte ziyaret edin.

Doğanın tadını fazlasıyla çıkarmak ve bütün aktivitelere katılmak isteyenler için gölün çevresinde Abant Otelleri var. Dilediğinizi seçerek bu güzel ortamın tadını günlerce çıkarabilirsiniz.

2-YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI

Adından da anlayacağınız gibi Yedigöller Milli Parkı’nda toplamda 7 tane göl bulunuyor. Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl yer alıyor.

Yedigöller’de doğanın tadını fazlasıyla çıkaracağınıza inanabilirsiniz. Bütün gölleri gezmek fazlaca vaktinizi alacaktır. En iyisi çadırlarınızla birlikte gelin ve bu cennetten düşme yerin manzarasında çadırlarınızda kalıp güzel bir haftasonu geçirin.

Göllerin ve ormanın muhteşem manzarasını izlemek için Kapankaya Manzara Seyir Terası’na çıkabilirsiniz.

3-GÖLCÜK TABİAT PARKI

Bolu’da gezilecek yerler diye araştırma yapmaya başlarsanız önünüze her zaman göl kıyısındaki yılın dört mevsimi birbirinden güzel görünen yukarıda ki evi görürsünüz. İşte bu ev Gölcük Tabiat Parkı’nda bulunuyor.

Kartpostal tadında fotoğraflar çekmek istiyorsanız buraya gelmeyi ihmal etmeyin.

Haftanın yorgunluğunu şehrin gürültüsünden, karmaşasından uzak bir yerde atmak isteyenler için bulunmaz cennet.

İsterseniz bütün gün yiyeceğiniz yemekleri gelirken yanınızda getirip sabah güzel bir kahvaltıyla başladığınız günün akşamında mangal eşliğinde bir piknik yapabilirsiniz.

4-SÜLÜKLÜ GÖL

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Tavşansuyu köyünde bulunuyor. Bu göle kendi aracınızla gelebilir, aracınız yoksa da günübirlik turlarla gelebilirsiniz.

Deprem sonucu meydana gelen çöküntü ile oluşan göl, muhteşem bir doğayla çevrili. Gölü gezdikten sonra, Tavşansuyu köyündeki şelaleye uğramadan geri dönmeyin.

Kamp yapmak isterseniz de izin almanız gerekmektedir. Ormanlarla çevrili olduğu için kamp yapacakların vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimali var.

5-ÇUBUK GÖLÜ

Saklı bir cennet ile tekrardan karşınızdayız. Denizden 1150 metre yükseklikte bulunan bu heyelan set gölü her mevsim birbirinden güzel manzaralar sunuyor bizlere.

Çubuk Gölü’nün çevresinde yürüyüş parkuru bulunuyor. Sadece doğanın sesi size eşlik ediyor bu parkurda.

Macera yaşamak isterseniz de yine gölün çevresinde bulunan tırmanış gerektiren parkurların tadını çıkarabilirsiniz.

Gölün etrafında bulunan yel değirmenleri de fotoğraf aşıkları için güzel bir ortam olmuş.

6-SÜNNET GÖLÜ

Çubuk Gölü gibi Sünnet Gölü de heyelan set gölü. Yemyeşil tepelerin bulunduğu harika bir doğa manzarası.

Sünnet gölüne ulaşmak için özel aracınızla Mudurnu-Göynük karayolu üzerinden varabilirsiniz.

7-SEBEN GÖLÜ

Bolu’nun en büyük göllerinden biri olarak biliniyor. Etrafı mağaralarla çevrili olan Seben Gölü hoş manzaralar sunuyor.

Mağaraların dışında Frigyalılar’dan kalma tarihi kaya evlerini de görebilirsiniz.

Eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız Seben Gölü’nün çevresinde bulunan yaylalara doğru yürüyüşler yapabilirsiniz. Temiz havanın tadını çıkarmak isteyenler bu yürüyüşleri yapmadan ayrılmasın.

8-GÖKSU TABİAT PARKI VE ALADAĞ GÖLETİ

Göksu 2011 senesinde tabiat parkı ilan edildi ve korunan bir alan haline geldi.

Diğer göller gibi Aladağ Gölet’inde Kamp yapabilir ya da günübirlik gelerek güzel bir piknik yapıp geri dönebilirsiniz.

9-AKKAYA TRAVERTENLERİ

Akkaya Travertenleri Bolu’nun Pamukkalesi olarak biliniyor. Bolu’nun yeşilliğinin travertenlerle buluşması görülmeye değer.

Travertenlerin bulunduğu bölgede dilerseniz yürüyüş yapabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Merkeze yakın olması da gidip görmek için sizlere kolaylık sağlıyor.

10-KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Ve son olarak Kartalkaya Kayak Merkezi kış aylarının vazgeçilmezi.

Kış sporlarını sevenlerin sıklıklı tercih ettiği Kartakaya’yı kışın güzel bir haftasonu tatili geçirmek için tercih edebilirsiniz. Şimdiden Kartalkaya Otellerinde yerinizi ayırabilirsiniz.

Listemizin sonuna geldik sevgili okurlar. Tabi ki Bolu’nun güzelliği 10 madde ile anlatılamaz. Daha yazamadığımız yüzlerce yer var. Yaylalar, tarihi mekanlar, tarihi camiler, kaplıcalar, müzeler ve niceleri. Her şeyi ile bir doğa harikası olan Bolu’yu gelip kendiniz keşfedin. Emin olun pişman olmayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu