İlginç Bilgiler

Tarihi Değiştiren Bazı Önemli Olayların Bildiğimizden Farklı Detayları

Tarih sayfalarını biraz karıştırarak 4 önemli sorunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz. Amerika’yı aslında kim keşfetti?
Kara veba salgınında doktorlar neden gagalı maskeler takıyorlardı.
Bu soruların cevaplarının bildiklerimizden farklı olduğunu yazımızı okuduktan sonra anlayacaksınız.

Hemen bu önemli olaylara ve sorulara bir göz atalım;

1-Amerika’yı kim keşfetti?

Geleneksel görüş, Kolomb’un Amerika’yı keşfeden ilk kişi olduğudur, ancak 1451’de karaya çıktığında yerli kabilelerle tanıştığı için bunun doğru olmadığını biliyoruz. Amerikan yerlilerinin ataları, günümüzden yaklaşık 15.000 yıl önce, Buz Devri sırasında Doğu Sibirya’dan Yeni Dünya’ya geldi. Buraya yelkenli gemilerle değil, günümüzde Bering Boğazı olarak bilinen yerde bulunan kara köprüsünü kullanarak ulaştılar.

Kolomb, Amerika’yı keşfeden ilk Avrupalı bile değildi. İzlandalı kaşif Leif Ericson, Kolomb’tan beş yüz yıl önce Kanada’nın Newfoundland kentine gelmişti. Ericson’un seyahati İzlanda söylencelerine dayanıyor olsa da, elle tutulur kanıtlar da yok değil. 1960’ta uluslararası bir arkeoloji ekibi bu bölgede milattan önce 1.000 yılına tarihlenen Viking kalıntıları keşfetti. Kurulmuş olan İskandinav köyünün kalıntıları şu anda UNESCO Dünya Mirası listesinin bir parçası.

2-Çin Seddi neden inşa edildi?

Çin Seddi, günümüzde Moğolistan ve Mançurya olarak adlandırılan bölgede yaşayan Moğol, Turic ve Xiongnu gibi göçebe kabilelerin saldırılarını engellemek için inşa edildi. 21.196 kilometre uzunluğuyla Dünya’da insan eliyle yapılmış en uzun yapıdır. Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang, genellikle Çin Seddi’nin babası olarak kabul edilir ancak o M.Ö. 221’de ulusu birleştirmeden çok daha önce, 7.yüzyıl gibi erken bir tarihte, Çin’deki küçük devletlerin işgalcileri dışarıda tutmak için duvarlar inşa ettiği biliniyor.

Qin, M.Ö. 221 ile 206 arasında kuzey sınırını korumak için duvarları birbirine bağladı, uzattı ve güçlendirdi. Ardından gelen hanedanlar, özellikle de Ming hanedanı, Çin Seddi’ni korudu ve onardı.

Savunma amacıyla kurulan Çin Seddi, doruk noktasında 1 milyondan fazla asker tarafından korunuyordu. Farklı amaçlarla da kullanıldı. Bir ulaşım koridoru olmasının yanı sıra, İpek Yolu’nda taşınan mallar üzerinden gümrük vergilerinin toplanması gibi ticareti düzenleyen amaçlara da hizmet etti.

3-Kara veba salgını sırasında doktorlar neden “Gagalı Maskeler” takıyordu?

Veba doktorları, havadan bulaştığına inandıkları bu hastalığa yakalanmaktan korunmak için kuş gagasına benzer maskeler takıyordu. Aslında hastalığı, bir çeşit zehirli “kötü hava” formu olan bir miazmadan kaynaklandığını düşünüyorlardı. Bu hayali tehditle savaşmak için gaganın içine kurutulmuş otlar ve baharatlar gibi tatlı koku veren maddeler koyuluyordu.

Diğer taraftan, gaga maskesi Kara Veba’nın simgesi haline gelmesine rağmen, aslında 14. yüzyıldaki salgın sırasında giyildiğine dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Bazı tarihçiler, “gagalı doktor” kostümünün icadını Fransız doktor Charles de Lorme’a bağlıyor.(1619)

4-Nazilerin nükleer bomba üretmesini Norveçliler mi engelledi?

Norveçlilerin ‘Ağır Su Sabotajı’ olmasaydı, Naziler müttefiklerinden önce nükleer silahlar geliştirebilirdi.

“Ağır su” olarak bilinen döteryum oksit, atom bombalarında kullanılan plütonyum izotoplarını üretmek için büyük miktarlarda ihtiyaç duyulan bir kimyasal. 1940’ta Naziler Norveç’i işgal ettiğinde, 1934’ten beri yılda 12 ton ağır su üreten bir gübre üretim tesisinin kontrolünü de ele geçirdiler. Alman bilim insanlarının bunu atom bombası üretmek için kullanacağını anlayan Norveçli direnişçiler, tesisi birkaç kez yok etmeye çalıştı ve sonunda 1943’te başarılı oldu.

1944’te ise Norveçli bir komando, ağır su taşıyan bir feribota sızmayı ve onu batırmayı başararak, Nazilerin nükleer amaçla kullanıma hazır malzemelerini yok etti. Sabotajın, Nazilerin nükleer silah üretmesini engellemede çok önemli bir faktör olduğu düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu