İlginç Bilgiler

Tarihi Değiştiren Bazı Önemli Olayların Bildiğimizden Farklı Detayları(2.Seri)

Bu serinin ilk yazısında da bahsettiğimiz bazı tarihi olayların aslında neden kaynaklandığını öğreneceğiniz yazımızı hoşgeldiniz.

Olayların içyüzüne hep birlikte göz atalım;

1-Kleopatra nasıl öldü?

Mısır kraliçesinin ölümünün bir yılan ısırığı nedeniyle gerçekleştiği kabul ediliyor. Bu efsane, zaman içinde hızlı bir şekilde yayıldı. Belki de en önemli etken, William Shakespeare’in Antony ve Kleopatra oyunuydu. Ancak bir süredir olayın gerçekten böyle olup olmadığı konusunda şüpheler bulunuyor.

İntihar yöntemi neredeyse kesinlikle zehir olmasına rağmen, eylemin nasıl gerçekleştiği konusunda tartışmalar mevcut. Yunan tarihçi Plutarch, Kleopatra’nın kolunda aslında bir iğne ile de açılmış olması mümkün olan iki delik olduğunu yazıyor. Suetonius ve Florus gibi Romalı tarihçiler ise yılan hikayesini şiddetle destekliyor.

Açıkçası, intiharın her iki yöntemle de gerçekleşmiş olması mümkün. Yılan ikonografisi, Kleopatra’nın kendisini onun reenkarnasyonu olarak gördüğü tanrıça İsis ile yoğun bir şekilde bağlantılı, bu yüzden söz konusu sembolizm bu duruma işaret ediyor olabilir. Diğer taraftan, yılan zehri ile ölmek yavaş ve çok acı verici bir yöntem. Ancak, Kleopatra’nın etkileyici gösteriler sergilemeye olan düşkünlüğü, bu garip intihar yöntemini seçmesine neden olmuş olabilir.

2-Konstantinopolis’i kör bir Venedikli mi fethetti?

Dördüncü Haçlı Seferi olarak da bilinen, Konstantinopolis’in yağmalanması 1204 yılında meydana geldi ve Bizans İmparatorluğu’nun başkentinin Batı Avrupalı ve Venedikli haçlılar tarafından ele geçirilmesiyle sonuçlandı.

Venedik güçleri, Venedik’in 42. Dükası Enrico Dandolo tarafından yönetiliyordu. Dandolo hem kör, hem de 90 yaşındaydı. Buna rağmen haçlı seferinde önemli bir rol oynadı.

1.Bonificio, haçlı ordusunun görünüşteki lideriydi, ancak yaşlı Dandolo, Konstantinopolis Kuşatması’nın gerçek komutanı olarak hatırlanıyor.

3-İnkalar gerçekten insanları Güneş’e kurban ediyor muydu?

Maya, Aztek ve Moche medeniyetleri gibi Antik Mezoamerika’daki pek çok kültür, insanları kurban ediyordu. İnka halkı tanrılarına da kurban verirdi. Bu tanrılar arasında Güneş Tanrısı İnti en büyük ve en önemli olanıydı.

Aztekler, savaş esirlerini toplu olarak acımasızca kurban ederlerdi, ancak İnka kültüründe kurban edilmek büyük bir onur olarak kabul ediliyordu. İnkalar sadece çocukları kurban ediyordu; onlar saf, sağlıklı, güçlü ve güzel olduklarından değerli görülüyordu. Kurban edilecek çocuklar yıllar öncesinden seçiliyor ve tanrıların habercisi olarak görülüyordu.

Kurban gününde büyük bir ziyafet verilir ve çocuklara güzel giysiler giydirilip, mücevherlerle süslenirlerdi. Kurban edilecek kişi, bir dağa çıkarılmadan önce, genellikle kafasına bir darbe vurularak veya boğazı sıkılarak bayıltılırdı. Kurban yerleri ebediyete kadar kutsal olarak kabul edilirdi.

4-Samuray kılıçları neden çok güçlüydü?

Geleneksel Japon kılıçları katanalar, inanılmaz güçleri ve kesme yetenekleri ile ünlüdür. Bu kılıçları üretme ve mükemmelleştirme yöntemleri Japonya’da 5.yüzyılın başlarında geliştirildi. Çelik üretim teknikleri Çin ve Kore’den gelirken, kılıçların eğriliğinin Arap tarzı silahlardan etkilendiği düşünülüyor.

Japon kılıçlarının tarihinde, Jokoto (eski kılıçlar) ve Shinshinto (yeni kılıçlar) olarak adlandırılanlar da dahil olmak üzere, birkaç ana dönem bulunuyor. Tamahagane adı verilen yerli Japon çeliğini kullanan kılıç ustaları, metali defalarca katlayarak bıçağın yapısını aşamalı olarak rafine edip saflaştırıyordu. Üretim sırasında defalarca test edilerek çelikte kusur kalıp kalmadığı kontrol ediliyor, bu sayede kılıçların efsanevi sağlamlığı ortaya çıkıyordu.

Samuray kılıçlarının yapımı, Japonya’nın samuray geçmişinden giderek uzaklaşması, Batı kültürünü benimsemesi ve kılıç yerine ateşli silahların tercih edilmesiyle 19. yüzyılda gerilemeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu