İlginç Bilgiler

Tarihin En İlginç Salgını: Strasbourg’daki Dans Salgını(Dans Vebası):

1518 yılında Strasbourg şehrinde çok ilginç bir şey meydana geldi. Bir kadın durduk yere dans etmeye başladı ve hiç durmadı!

Frau Troffea isimli bir kadın, Strasbourg sokaklarında kendisinden başka kimsenin duymadığı bir şarkı eşliğinde, durmaksızın dans etmeye başlar.

Geçen bir haftada kendisine 34 kişi katılır ve hep birlikte dans etmeye devam ederler. Artık salgın halini alan bu toplu dans, bir ayda 400 kişiye bulaşır. Bu 400 insan bitap düşüp, ayakları kanayana kadar dans etmeye devam ederler. Onlarcası kalp krizi ve yorgunluktan ölür.

Üstelik bu olay bir ilk değil. 1020’li yıllarda, Almanya’nın Berburg şehrinde bir grup çiftçi sebepsiz yere çılgınlar gibi dans etmeye başlamış, şehir meydanındaki bir kilisede yapılan noel duasını bozmuşlardı. Tabii dönemin ruhuna uygun olarak hadise şeytanın işi olarak görülmüş, ancak olay büyük çaplı olmadığı için unutulmuş.

1237 yılında yine Almanya’da yaşanan olayda büyük bir grup çocuk, neredeyse bilinçleri kapalı bir şekilde zıplayıp dans ederek Erfurt şehrinden Arnstadt’a yürümüş. Olay, Fareli Köyün Kavalcısı‘na ilham olmuştur.

Tarihçiler ve bilim insanları uzun süre bu salgının ardında yatan nedenleri arar ancak mantıklı bir açıklama bulamazlar.

Bir teoriye göre dans salgınlarına arpa gibi tahıllarda görülen bir çeşit mantar yol açmış olabilir. Buradan yola çıkılarak doğadan toplanan vahşi mantarların yol açmış olabileceği söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu