Genel

ABD’de İlkokula Düzenlenen Silahlı Saldırı Hakkında Bilinenler

Saldırının Boyutu

Yapılan saldırıda 19’u öğrenci olmak üzere toplamda 21 kişi öldü. Teksas saldırısı adı ile anılan saldırı, 2012’de 28 kişinin öldürüldüğü Connecticut’taki Sandy Hook İlkokulu saldırısından sonra ABD’nin en büyük saldırısı oldu.

Saldırıyı Düzenleyen Kim?

Salvador Ramos

Lise öğrencisi olan Salvador Ramos 18 yaşındadır. Arkadaşları tarafından sürekli savaş oyunları oynayan, sessiz ve içine kapanık biri olarak tanınıyor. Ramos’un saldırıyı düzenlemeden önce büyükannesini öldürdüğü iddia ediliyor.

ABD Başkanı Joe Biden Teksas Saldırısı Hakkında Ne Dedi?

Joe Biden, Teksas Saldırısı’nın ardından açıklama yaptı ve şunları söyledi; “Bu tarz silahlı saldırılar dünyanın başka yerlerinde asla bu kadar sıklıkla olmuyor. Peki neden ABD’de oluyor ve biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız? Silah lobisine karşı durmamız gerekiyor.”

ABD’nin Silahlı Olayları

ABD’de her yıl 200’e yakın silahlı olay yaşanıyor ve günlük ortalama 53 kişi ölüyor. Kitlesel silahlı saldırılarda ise 1999’dan beri toplamda 2000 kişi öldü.

ABD’de Bireysel Silahlanma

2018’de 390 milyonu aşkın silah dolaşımdaydı. 7.5 milyon ABD’li yetişkin Ocak 2019 ile Nisan 2021 yılları arasında ilk kez silah sahibi oldu.

Silah Kontrolüne Kimler Karşı Çıkıyor?

Ulusal Tüfek Derneği (NRA), ABD’de her türlü silah kontrolüne karşı çıkıyor ve silahların ülkeyi daha güvenli yaptığını savunuyor.

Silahlanma Karşı Hükümetin Duruşu Ne Durumda?

Biden yönetiminin 2 yıldır bekleyen reform planında, saldırı silahlarının ve yüksek kapasiteli silah dergilerinin satışının yasaklanması, tüm silah satışları için kapsamlı kontrollerin yapılması var.

ABD’de Silah Yasaları Nasıl İşliyor?

ABD’de her eyaletin kendine ait silah satışını düzenleyen yasaları var. Fakat yasaların ortak noktası ciddi suç eğilimi olan kişiler de dahil ruhsatların kolay bir şekilde verilebilmesi.

Silah Fiyatları Ne Kadar?

Tabancalar ortalama 200 dolar, tüfekler ise 1500 dolara kadar alınabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu